Репертуар

Коза-дереза

Микола Лисенко

Дитяча комічна опера на дві дії

 

«Брехнею світ обійдеш та назад не вернешся», - каже народна мудрість.

Ця дитяча опера, написана Миколою Віталійовичем Лисенком у 1888 році за мотивами української народної казки, розповідає про те, як згуртувавшись можна перемогти навіть найпідступнішого ворога, вчить бути добрими та співчутливими.

Для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

 

РЕЖИСЕР-ПОСТАНОВНИК – ПАВЛО ГАРБУЗ
АРАНЖУВАННЯ, ДИРИГЕНТ – заслужений артист України МИКОЛА ГНАТЮК
ХУДОЖНИК-ПОСТАНОВНИК – ГАЛИНА ІВАШКІВ
БАЛЕТМЕЙСТЕР – заслужений діяч мистецтв України ВОЛОДИМИР ЗАМЛИННИЙ
ХОРМЕЙСТЕР – МИКОЛА СЕДЛЯРУК
КОНЦЕРТМЕЙСТЕР – заслужений артист України ЯРОСЛАВ ЗЕЛЕНОВ
АСИСТЕНТ РЕЖИСЕРА – ОЛЕКСАНДР ВЕРЕМКО 

ПОМІЧНИК РЕЖИСЕРА - ОЛЬГА ШУЛЬГА

 

 

ВІДГУК

на виставу «КОЗА-ДЕРЕЗА» за М. Лисенком

Волинського обласного академічного українського

музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка

 

Вистава «Коза-дереза» – наочне втілення тих репертуарних пріоритетів, які Волинський театр реалізує свідомо та послідовно. І це може бути зразком для багатьох інших театральних колективів України.

Мається на увазі, що єдиний культурно-мистецький осередок такого штибу в обласному місті змушений вдовольняти найрізноманітніші естетичні потреби його мешканців – бути і музичним, і драматичним театром, і ТЮГом, і освітнім закладом, працювати на всі без винятку вікові категорії та у максимальному розмаїтті можливих форматів. І у цьому сенсі «Коза-Дереза» – точний та якісний репертуарний вибір.

Оригінальний твір Миколи Лисенка належить до «золотого фонду» вітчизняної музичної класики. Це – одна з трьох невеликих опер на основі українських народних казок та обрядів, первісно призначених автором для камерного виконання у сімейному колі у супроводі фортепіано з метою поступового опанування дітьми оперним жанром. Одноактна «Коза-дереза», найпростіша з них, адресована наймолодшим дітям.

У професійному театрі «Коза-дереза» у так само камерному форматі у різний час ставилася, зокрема, такими видатними митцями, як Марко Кропивницький та Лесь Курбас. На велику оперну сцену вона вперше потрапила в середині ХХ століття у версії композитора В. Нахабіна (оркестрування) та письменника М. Рильського (лібрето).

Таким чином, на кону Волинського театру ми наразі бачимо продовження на сучасному етапі потужної національної сценічної традиції. Можна казати саме про традицію, бо постановку здійснено, власне, у класичному форматі (режисер Павло Гарбуз). У сценічному оформленні використані фольклорні елементи (художник-постановник – Галина Івашків). Декорація – лаконічна й, в принципі, функціональна. Персонажі – представники тваринного світу – впізнавані завдяки вбранню та пластиці (балетмейстер – Володимир Замлинний). Певне, найяскравіший вияв авторської фантазії художника з костюмів – Рак-неборак з «оселедцем» на голові, у сріблястих шароварах, вишиванці та рукавицях-клішнях.

Актори органічні та вправні у своїх ролях, а завдяки  шаленому темпераменту та сценічній привабливості провідної актриси театру Олени Ластівки (Коза-дереза) заголовна героїня стає, водночас, і «мотором» вистави, і не таким плакатно-негативним персонажем, як це часто виходить.

Моменти інтерактивної гри з маленьким глядачем, обов’язкові в такому жанрі, тут доречні та, сказати б, точно дозовані.

Вокальна та оркестрова частина постановки підтверджують високий професійний рівень, насамперед, автора аранжування та диригента оркестру, заслуженого артиста України Миколи Гнатюка, котрий багато років випускає музичні спектаклі у творчій співпраці із хормейстером Миколою Седляруком та концертмейстером Ярославом Зеленовим.

Загалом вистава є прозорою, простою для дитячого сприйняття, із чіткою розстановкою змістовних акцентів. У ній нема жодних навмисних «осучаснень», але наразі, у наявному суспільно-політичному контексті, вона виглядає актуальною історією про необхідність згуртованості та послідовності у протистоянні лицемірному та підступному агресорові. 

 

 

 

ЛИПКІВСЬКА Ганна Костянтинівна,

кандидат мистецтвознавства, доцент,

провідний науковий співробітник ІПСМ НАМУ

(конт. тел. 067-9964240, електронна адреса [email protected])

У ролях

Фотографії